Trzy kategorie odpadów medycznych
Klasyfikacja środków, substancji i materiałów, jakie pozostają po zabiegach lub innej formie działalności medycznej, związana jest z ich odmiennym charakterem, a zarazem z koniecznością stworzenia odmiennych warunków w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa. Innego systemu przechowywania będą wymagały zużyte środki opatrunkowe, a innego ostre przedmioty, igły i strzykawki czy narzędzia. Przepisy dotyczące gromadzenia oraz utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych z grupy 18 wyróżniają trzy ich podstawowe kategorie:
- niebezpieczne odpady zakaźne zawierające mikroorganizmy wywołujące choroby o charakterze epidemiologicznym,
- niebezpieczne odpady specjalne mogące być źródłem skażenia środowiska lub chorób zakaźnych,
- pozostałe odpady medyczne.
Te ostatnie nie są klasyfikowane jako niebezpieczne, a zaliczają się do nich między innymi narzędzia chirurgiczne i zabiegowe.
Zasady przechowywania odpadów medycznych
Podstawowym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa w obchodzeniu się z odpadami medycznymi jest przestrzeganie zasad ich przechowywania. W tej dziedzinie obowiązuje tzw. zasada bliskości – co oznacza, że pozostałości te zbiera się w miejscu ich powstawania z zastosowaniem segregacji oraz poddaje utylizacji na terenie województwa, w którym powstały.
Zgodnie z art. 95 ust. 2 Ustawy o odpadach, unieszkodliwia się je w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Szczegółowo opracowane są też zasady przechowywania. Pierwsze dwie kategorie produktów zbiera się do jednorazowych, czerwonych pojemników lub worków. Te ostatnie mocuje się na stelażach lub w sztywnych pojemnikach. Ostre odpady medyczne zbiera się w sztywnych pojemnikach jednorazowego użytku. Należy je zapełnić do 2/3 objętości, umożliwiając zamknięcie. Po wypełnieniu niedopuszczalne jest ich otwieranie. Maksymalnie jeden pojemnik może być wykorzystywany przez 72 godziny.
Wszystkie opakowania wymagają oznakowania kodem kategorii odpadów, datą zamknięcia i adresem wytwórcy.